2.03.2009

Hz. Ömer (r.anh.) Efendimizden:


...Allah Tealâ'ya hamd ü sena ve Rasulü'ne salât ve selamdan sonra .. Ey insanlar! Gizli hallerinizi ıslah edin ki, Allah Tealâ da aleni hallerinizi ıslah etsin.

Ahiretiniz için amel edin ki, dünya işleriniz de düzene girsin.

Ey insanlar! Kur'an okuyun ve onu tanıyın (içindekileri öğrenin) ve onunla amel edin ki, ehl-i Kur'an olasınız. Hiç bir hak sahibinin, Allah Tealâ'ya ma'siyet anlamına gelen konularda kendisine itaat edilmesini isteme hakkı yoktur. Dikkat edin! Hak söz söyleme ve hakkı hatırlatma, eceli yakınlaştırmayacağı gibi, rızkı da uzaklaştırmaz. (Öldürülme veya bir rızıktan mahrum kalma ihtimali sizi hak sözü söylemekten alıkoymasın.)

Bilin ki kul ile rızkı arasında bazı perdeler vardır. Kişi eğer sabrederse rızkı kendisine gelir. Şayet acelecilik gösterirse perdeyi yırtmış olur ve daha fazla rızka nail olabilecek iken, daha azı ile karşılaşır.

Dikkat edin! Allah Tealâ'nın bana takdir ettiği bu işte (hilafette, devlet başkanlığında) ancak şu üç husus bulunursa salah ve esenlik olacaktır:

- Emaneti eda etmek, - Haklının hakkını haksızdan alırken gerektiğinde kuvvet kullanmak, - Allah Tealâ'nın indirdikleriyle hükmetmek...

Dikkat edin! Nail olduğumuz şu dünyalık konusunda salah ve esenliği de şu üç noktada görüyorum:

- Alındığı zaman haklı bir sebeple alınması,

- Verileceği yere hakka uygun olarak verilmesi, - Meşru olmayan bir sebeple o mal üzerinde tasarrufta bulunulmaması.

- Kur'an okuyanların çoğalacağı, güvenilir insanların azalacağı, uzun emel sahiplerinin çoğalacağı ve fukahanın azalacağı bir zamanın gelmesi yakındır. O zamanda insanlar ahiret için amel ediyor görünecek, ancak o amellerle dünyalık peşinde olacaklar. O dünyalık da sahibinin dinini, tıpkı ateşin odunu yeyip bitirdiği gibi yiyip yok edecek. Dikkat edin! Sizden kim o zamana kadar yaşarsa Allah'tan ittika etsin ve sabretsin

3 yorum:

umidim dedi ki...

...ahiret için amel edip dünyalık peşinde olmak!

siyasi platforma bakınca sanki bu söz cuk üstlerine oturuyor gibi...

Quaresma7 dedi ki...

Ömer (r.a)... Benim adım Ömer bilir misin? Yanında Faruk vardır bir de:) Hak'kı Batıl'dan ayırtedebilen anlamında. Peygamber Efendimiz vermiş bu ismi Hattab'ın oğluna... Ömer'i ne kadar sevdiğimi bilseydin kıskanırdın beni:) 1400 sene sonra. hala.. Rahmet Nebisi'ne ve Ömer'e kavuşmaktan başka bir arzum yoktur. Selam olsun ikisinede...

karakalem dedi ki...

Rabbim isminiz ile müsamma kılıp niyetinizi Alem-i berzahta kabul eylesin. Evet Hz Ömer, Hz Ali, Hz Osman Ve hZ Ebu Bekir efendilerimiz ile Diğer güzide sahabe efendilerimiz ne güzel yardır biz gafiller için. Bende Hz Ebu bekir Efendimiz'e ziyadesiyele aşığımdır; fakat hepsi gözümün nuru gönlümün ışığıdır. Rabbim o zatları incitecek hallerden beri kılıp Resulullah Efendimiz'e yakıştırsın..