6.02.2009

Tesettür Adabı


Hz. Peygamber s.a.v. Efendimiz şöyle buyurdu: “Cehennem halkından iki sınıf insan var ki, ben onları görmedim: Birinci grup, ellerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar olan, onlarla insanları dövenlerdir.

İkinci grup ise: Giyinmiş fakat çıplak olan, erkeklerin kalplerini kendilerine meylettiren, vücutlarını sağa-sola eğip çalımlı yürüyen kadınlardır. Onların başları Horasan develerinin hörgüçleri gibidir. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu bile alamazlar. Oysa o koku çok ama çok uzun mesafelerden duyulmaktadır.” (Müslim)

* * *

Hadis-i şerif son derece açık ama birlikte düşünelim: Kadınlığın ticarî bir unsur haline dönüştüğü çağdaş kültürde, giyinme konusunda ne yazık ki müslüman hanımlar da büyük etki altında. Çeşitli yerlerdeki tesettür yasağını kasdetmiyoruz , müslüman hanımların kalpleri ve zihinleri baskı altında; psikolojik baskı. Tüketim odaklı çağdaş güzellik ve estetik anlayışı, moda, medya ve daha pek çok unsurun bir arada oluşturduğu baskı ağından söz ediyoruz. Artık pek çok dindar hanım örtünmesine örtünüyor ama ne yazık ki dininin istediği ölçülere yeterince dikkat etmiyor. Sanki dikkat çekmek için giyiniyor. İslâm'ın meşru saydığı, emrettiği örtünme, tenin gözükmesini engelleyecek ve vücut hatlarını belli etmeyecek elbiseler giymekle mümkün. Teni gösteren veya vücut hatlarını ortaya çıkaracak kadar dar olan elbiseler islâmî örtünme sayılmıyor. Ne tuhaf, artık “tesettür” kıyafetleri kesimiyle, dikişiyle tam da buna göre tasarlanıyor.
Alimlerimiz hadiste geçen “giyinik fakat çıplak kadınlar” tanımını şöyle açıklıyorlar: Elbise giydikleri halde gözükmemesi gereken yerlerinin bir kısmını açanlar, Vücut hatlarını belli edecek şekilde dar giyinenler, İçini gösterecek şekilde ince giyinenler. ( Nevevî, Şerhu'n - Nevevî alâ Sahih-i Müslim, c.17, s.190)

insan sormadan edemiyor, aşırı dikkat çeken renkleri, hatları belli eden hatta belirginleştiren kesimiyle “modern tesettür” modelleri, tesettür kavramını içerden çökertmeyi mi hedefler?

Çünkü bir taraftan Yüce Mevlâ'nın örtünme emrini uygulamak isteyen müslümanların arzusunu yerine getiriyor gibi gözükürken, diğer taraftan bütün sınırları berhava ediyor. Bu noktada şunu özellikle belirtmek gerekir: Bütün bunlardan müslümanların bir giyim tarzının olmadığını, giyimlerinde güzelliğe, uyuma, zerafete önem vermedikleri sonucu çıkarılmamalıdır. Aksine, müslümanların her konuda insana yaraşanı yapmaları Yüce Mevlâmız'ın emridir. Efendimiz s.a.v ., insanlığa bunu öğretmiştir. Burada hassas nokta, yakışanla meşru olmayanı birbirinden ayırmaktır. Tarz arayışlarında ölçüler dikkate alındığında elbette buna göre çözümler bulmak mümkündür.
Yine hatırlamak lazım, Cenab -ı Mevlâ'nın koyduğu sınırları aşmada ne güzellik vardır, ne de bir hayır. Haramı güzel gösteren nefs ve şeytandır. ..

Kaynak:Mehmet Işık/Semerkand Dergisi..
İslam'da Örtünme../Fetvalar Kitabı

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Öyle bir sektör oluşturuluyor ki,saçma sapan kıyafetleri almaya mecbur bırakıyorlar.Tabii almamak elimizde.Şöyle rahatca giyilebileceklerden çok daracık,kısa vs. kıyafetler.

karakalem dedi ki...

adsız> Evet bu noktayı kullanan pek çok firma var. Tesettüre uygun giyinmek isteyenlere çok fahiş fiyatla satıyorlar uygun olan kıyafetleri buda zorluyor. Bugün hem güzel hem temiz hem kaliteli adaba uygun bir kıyafet almak isteyen bir inançlı kadının bir ufak serveti gözden çıkarması gerekiyor. Sözümona tesettür mağazaları sözde bu boşluğu kapatıyor ama kazıklayarak. 400 ytl bir pardüse olur mu Allah aşkına.. Evet almamak elimizde fakat o mağazaların vebalide az değil...

Adsız dedi ki...

Bu konu gerçekten özellikle son dönemde en büyük yaramız. Üniversitelere başörtü izni verildi lakin bu tesettürlü kızlara imkan sağlarken aynı zamanda tesettürü genç kızlar arasında yozlaştırdı, amacından saptırdı. Ben de üniversitede öğrenciyim tesettürlü genç kızların %70 i ipin ucunu kaçırdı. Taytla dolaşan mı istersiniz yoksa erkek arkadaşıyla sarmaş dolan gezeni mi? Allah sonumuzu hayır etsin. Tesettür adabı hakkında daha çok yazı yayımlarsanız gereçekten sevinirim. Çünkü bunu öğrenmeye ve öğretmeye çok ihtiyacımız var.